Acil Servis Resmi Web Sayfası

BİYOGRAFİ

acil servis grup

ERTAN KIZILTAN

VOKAL

acil servis grup

ARİF DENİZTOKER

GİTAR

acil servis grup

ORHAN YOLSAL

GİTAR

acil servis grup

ÇETİN GÜNEY

BAS GİTAR

acil servis grup

SONER DOĞANCA

DAVUL

1992 Yılında kurulan Acil Servis beş kişiden oluşuyor. Vokalde Ertan Kızıltan, gitarlarda Arif Deniztoker ve Orhan Yolsal, bas gitarda Çetin Güney, davulda Soner Doğanca’dan oluşan grubun temelleri aslında daha da uzun seneler öncesine dayanmakta.

Grubun ortak hikayesi, üniversite yıllarında farklı müzik grupları olan Orhan Yolsal ve Çetin Güney’in tanışmasıyla başlıyor. Ortak arkadaşları olan, aynı zamanda da grubun ilk kadrosunda yer alan gitarist Emre Karabulut’un sayesinde tanışan ikili, daha evvel beraber çalıştıkları grup üyeleriyle yeni bir oluşum içine girerek Acil Servis’in temellerini atıyorlar.

İlk kez 1992 senesinde Cafe Gitar’la başladıkları sahne performansları, kendi bestelerinin de yavaş yavaş repertuarlarına eklenmesiyle artarak devam etti. İstanbul canlı müzik sahnesinin tanınan gruplarından biri haline geldiler.

İlk albüm hazırlıkları 1995 yılında başladı. Stüdyo Spectrum’da o dönem tonmayster olarak çalışan Serdar Öztop’la birlikte şarkılarını kaydettiler. Kayıtların büyük çoğunluğu bittikten sonra Raks Müzik’le anlaştılar. O dönemde Soner farklı müzikal çalışmalara girme isteğini belirterek gruptan ayrılınca yerine Bülent Akbay geçti ve ilk albümleri ‘Küçük Adam’ 1996 yılı sonunda piyasaya çıktı. Albümün ve grubun ilk klip parçası olan Bebek’in gördüğü ilginin ardından Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde konserler vermeye başlayan Acil Servis, bir yandan da kulüplerde sahne almaya devam etti. O dönem zarfında adını sıklıkla müzik camiasına duyurdu.

1998 yılında ikinci albüm hazırlıklarına başlayan grup, plak şirketinin kapanması ve ekonomik kriz sebebiyle uzunca süre sadece kulüplerde çalarak yoluna devam etti. Bu sırada davulcuları Bülent gruptan ayrıldı ve grup Berke Özgümüş’le çalışmaya başladı. 2002 yılında çeşitli nedenlerle kulüp programlarına da son veren grup, 2 sene kadar sadece provalarda bir araya gelerek albüm projeleri üzerinde çalışmalarını sürdürdü.

2004 yılında yeniden kulüplerde sahne almaya başlayan grupta, Berke’nin ayrılmasıyla davula tekrar Soner Doğanca geçti. Böylelikle grup orjinal kadrosuyla konser ve kulüp programlarına devam etti.

2007 yılında ikinci albüm çalışmalarına ağırlık veren grup, kayıtlara 2008 yılında yine Serdar Öztop’la, fakat bu sefer onun kendi stüdyosunda başladı. Kayıtları 2009 yılında tamamlanan 2. albümleri “Dur, Bekle…” deki bütün şarkıların düzenlemeleri kendisine ait olan grup, aynı zamanda albümün prodüksiyonunu da kendileri üstlendi. 2010 Mart ayında Soulfulworks – EMI etiketiyle yayınlanan albümün ilk klip parçası ise Cihan Çelikel’in yönetiminde “Yanıma Gel” isimli şarkıya, 2. klip “Eller Yalan” parçasına Devrin Usta yönetmenliğinde çekildi. 3. klip ise “Bir Tek Sen Anlarsın” parçasına yönetmen İmre Haydaroğlu tarafından çekildi.

2015 yılında gitarist Emre Karabulut’un yerine Arif Deniztoker gruba dahil oldu.

Grup, 2019 yılında, “Dur, Bekle…” albümünden sonra ilk kez yeni bir şarkıyla geri dönüş yaptı. “Sözlerini Bilmediğim Şarkılar” adını taşıyan şarkının kayıtları Adil Sadak ve grup tarafından, miks ve masteringi ise yine Serdar Öztop tarafından yapıldı. Bağımsız olarak grup tarafından yayınlanan şarkı tüm dijital platformlarda Haziran ayında yayına girdi. Söz ve müziği Orhan Yolsal’a ait olan şarkının video klibi ise grup üyesi Çetin Güney tarafından çekildi.

Grup halen konserlerine ve kulüp performanslarına devam ediyor.

facebook
twitter
instagram
spotify
youtube
apple music